Przemysłowe zastosowanie lamp UV-C - jak duże firmy dbają o czystość hal produkcyjnych? Artykuły firmy Kontakt do firmy

24.08.2021

Jak wygląda zastosowanie lamp UV-C do dezynfekcji w firmach produkcyjnych?

Warto zacząć od krótkiego przypomnienia jak UV-C działa na drobnoustroje. Wpływ na organizmy żywe ma promieniowanie UV-C o długość fali: 100–280 nm. Największy efekt biobójczy występuje przy promieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. W praktyce używa się konkretnej długości 253,7 nm emitowanej przez promienniki OSRAM lub PHILIPS. Używając jak najprostszego języka, biobójczy efekt promieniowania UV-C, można opisać jako naruszenie i ostatecznie zniszczenie struktury DNA mikroorganizmów prowadzące do ich całkowitej dezaktywacji.

Mając wiedzę o wyjątkowej skuteczności promieniowania UV-C w dezynfekcji można stosować je do podnoszenia poziomu czystości mikrobiologicznej w zakładach produkcyjnych. Ultra-Viol od ponad 25 lat dzieli się wiedzą i doświadczeniem dostarczając lampy UV-C do sterylizowania taśm produkcyjnych, podajników oraz magazynów. Przykładem może być magazyn sera pleśniowego na zdjęciu poniżej, w którym lampy UV-C serii NBV 2x75 IP65 zapobiegają rozprzestrzenianiu się pleśni.

Lampy wirusobójcze i bakteriobójcze UV-C produkcji Ultra-Viol dezynfekują powietrze i powierzchnie, dzięki czemu:

  • podnoszą stopień czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniach,
  • chronią pracowników i produkt przed zakażeniami wtórnymi z powietrza,
  • pomagają w utrzymaniu wysokiej jakości produktu.

Lampy dwufunkcyjne NBVE 60/30 oraz NBVE 110/55

Lampy dwufunkcyjne NBVE 60/30 oraz NBVE 110/55 idealnie nadają się do dezynfekcji szatni pracowniczych. Funkcja pierwsza, przepływowa pracuje w trybie ciągłym dezynfekując powietrze w pomieszczeniu. Funkcja druga, bezpośredniego działania włączana jest podczas nieobecności ludzi w celu naświetlenia powierzchni. W obliczu pandemii COVID-19 to bardzo dobry sposób na ochronę pracowników.

Ponadto lampy NBVE sprawdzają się również w sezonie jesienno-zimowym kiedy przeziębienie i grypa dziesiątkują kadrę pracowniczą. Obecnie stosowanie lamp wirusobójczych UV-C w zakładach pracy rekomendują Główny Inspektorat Sanitarny, Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy, a o ich skuteczności w redukcji drobnoustrojów świadczą badania przeprowadzone w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Łodzi.

Zasada działania lamp UV-C produkcji Ultra-Viol jest łatwa do zrozumienia. Natomiast dobór odpowiedniego, skutecznego i oszczędnego rozwiązania wiąże się zazwyczaj z wieloma pytaniami. Na wszystkie pytania odpowiedzą specjaliści z firmy Ultra-Viol.

Źródło i fot.: Ultra-Viol