Przejście w kierunku automatyzacji magazynu Artykuły firmy Kontakt do firmy

06.07.2022

Pomimo wielu wyzwań związanych z pandemią oraz zmian w sposobie dokonywania zakupów przez firmy oraz konsumentów, branża pozostała w dużej mierze prężna dzięki gwałtownemu wzrostowi handlu elektronicznego.

Konsumenci wybierają sprzedaż detaliczną, w wyniku czego firmy każdej wielkości wymagają bardziej elastycznego i szybszego łańcucha dostaw. Cyfrowe witryny sklepowe, szybka realizacja i dokładność są teraz niezbędne.

Głównym wyzwaniem dla magazynów w łańcuchu dostaw jest to, że wiele ręcznych konfiguracji magazynów zmaga się z nowymi potrzebami handlu wielokanałowego. Rosnący popyt, rosnące koszty pracy i wysyłki oraz wyższe oczekiwania w zakresie logistyki i dostaw łącznie wywierają dodatkową presję na marki, aby dostarczały produkty.

Według prognoz firmy badawczej Research & Markets globalny rynek technologii automatyzacji magazynów osiągnie łączną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 13,6% do 2025 r. i osiągnie łączną wartość 27,05 mld EUR lub 30,99 mld USD. Oczywiste jest, że bardziej cyfrowo zintegrowana operacja magazynowa jest priorytetem dla konkurencyjnych firm.

Ponieważ nie istnieją dwie takie same pod względem struktury firmy, zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania nie zawsze są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich firm, magazynów lub centrów dystrybucji – ale z pewnością są to rozwiązania preferowane w zdecydowanej większości przypadków.

Dlaczego więc zwiększa się różnica wydajności między ręcznymi i zautomatyzowanymi operacjami magazynowymi?

Magazynowanie ręczne

Składowanie oraz obsługa bez zautomatyzowanej interwencji to „klasyczna” strategia, ostoja przemysłu od wielu setek lat.

Zdecydowana zaletą tej metody jest wymaganie stosunkowo niewielkich inwestycji technologicznych i często jest to ustawienie „podłącz i idź”. Poleganie na sile roboczej oznaczać może, że takie podejście będzie wymagało sporych zasobów. Procesy takie jak kontrola zapasów mogą stać się niezwykle czasochłonne i podatne na błędy ludzkie.

Zgrany zespół może sprawić, że ręczne przetwarzanie będzie skuteczne, niestety rosnące koszty pracy mogą sprawić, że ta perspektywa stanie się mniej atrakcyjna dla wielu firm.

W Schoeller Allibert produktami przeznaczonymi do ręcznego magazynowania mogą być kuwety magazynowe System 9000 i Eurokontenery, ale jeśli chcesz przyspieszyć proces ręcznego przenoszenia, koniecznie zapoznaj się również z naszym asortymentem wózków, które można za sobą łączyć, tworząc niejako „pociąg”.

Zautomatyzowane magazynowanie

Z drugiej strony zautomatyzowane magazynowanie przenosi proces składowania towaru w zupełni inny wymiar – wymiar wymagający minimalnej interwencji człowieka, umożliwiający złożonej technologii cyfrowej wykonywanie wielu codziennych zadań, a nawet podejmowanie decyzji za pomocą inteligentnych algorytmów.

Włączenie elementu cyfrowego do łańcucha dostaw wiąże się z dużymi korzyściami w zakresie precyzji i szybkości danych. Aktualizacje stanu magazynowego mogą być dokonywane szybciej i dokładniej. Oprócz zwiększenia produktywności i wydajności, następuje również poprawa bezpieczeństwa w wyniku wyeliminowania czynnika ludzkiego, który jest niezbędny dla całodobowego charakteru e-commerce.

W przeszłości technologia automatyzacji była nieopłacalna dla mniejszych firm. Chociaż dzisiaj niekoniecznie tak jest, automatyzacja nadal wymaga inwestycji kapitałowych i procesów, którym  - w obliczu szybko zmieniającej się technologii – trzeba dotrzymać kroku. Ponadto technologie automatyzacji wymagają innych umiejętności niż typowe procesy obsługi ręcznej.

Specjalnie do zautomatyzowanego magazynowania Schoeller Allibert stworzył gamę SASI®, która jest nie tylko przyjazna dla środowiska dzięki połączeniu materiału poużytkowego i pierwotnego PP, ale także w pełni zgodna i zaakceptowana przez wiodących producentów automatyki magazynowej. Inne interesujące produkty firmy Schoeller Allibert do automatycznego magazynowania to: EuroClick®, MiniLoad, EuroSim® .

Wnioski dla kierowników magazynów oraz dyrektorów łańcucha dostaw

Elementy automatyzacji mają nieocenione zalety, zwłaszcza w spełnianiu wymagań współczesnego środowiska cyfrowego. Menedżerowie logistyki przekonają się, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ale często najlepszym rozwiązaniem okaże się połączenie technologii ręcznej i zautomatyzowanej – wszystko w ramach projektów szytych na zamówienie.

Niezależnie od tego, czy Twój magazyn korzysta głównie z manualnych procesów czy też jest bardziej zautomatyzowany, Schoeller Allibert oferuje trwałe opakowania z tworzyw sztucznych, które pasują do każdego układu lub konfiguracji. Gama ręcznych lub składanych pojemników, palet czy skrzyniopalet oraz doświadczony zespół Schoeller Allibert pomoże Ci w transformacji magazynu oraz łańcucha dostaw tak, aby odpowiadał na aktualne potrzeby zmieniającego się świata handlu.

Źródło i fot.: Schoeller Allibert