PPH COOL i praktyczne rozwiązania chłodnicze Artykuły firmy Kontakt do firmy

15.03.2021

Ustawa F-gazowa z sierpnia 2017 roku ograniczająca stosowanie czynników z grupy HFC (wysoki współczynnik GWP) dała mocny impuls do rewizji istniejących rozwiązań i zmusiła do ponownej ewaluacji różnych aspektów instalacji chłodniczej, takich jak wybór czynnika chłodniczego, jego GWP, klasa palności, zakres zastosowania, dostępność, koszt inwestycji dla różnych rozwiązań, zużycie energii, poziom niezawodności instalacji, wrażliwość na wycieki czynnika, koszt serwisowania i wiele innych.

Nowe instalacje chłodnicze, które projektowane są obecnie zgodnie z ustawą F-gazową to przede wszystkim układy chłodzenia pośredniego z wykorzystaniem ekologicznych czynników chłodniczych w agregatach wody lodowej i atestowanym czynnikiem chłodzącym zasilającym końcowe odbiorniki chłodu lub małe układy bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego.

Stosowane do niedawna układy chłodnicze oparte na czynniku HFC jako rozległe systemy rurociągów zasilające dziesiątki odbiorników chłodu, współpracujące z układami wielosprężarkowymi zlokalizowanymi w  maszynowniach i skraplaczami na dachach są zastępowane przez mniejsze układy z ekologicznymi czynnikami chłodniczymi. PPH COOL od roku 2019 z powodzeniem zrealizował kilka takich projektów.

Zakłady przemysłowe ARTISANAL TAPAS w Szczecinie, producent kwiatów JMP FLOWERS i  Zakłady Mięsne LUKULLUS k. Nowego Dworu Mazowieckiego zdecydowały się właśnie na takie rozwiązania instalacji chłodniczych. Instalacje te to małe układy chłodnicze o wydajności chłodniczej do 40 kW, składające się z agregatu chłodniczego i od jednej do trzech chłodnic wentylatorowych z ekologicznym czynnikiem chłodniczym (R448A, R449A) multiplikowane w zależności o wymaganej łącznej wydajności chłodniczej. Takie właśnie rozwiązanie w porównaniu do dużych instalacji z jednym źródłem chłodu, pozwala zdywersyfikować wystąpienie ewentualnych problemów z instalacją. W takim przypadku awaria jednego układu pozwala zachować ciągłość pracy całego zakładu i nie wyłączać całego układu chłodniczego, a jedynie pojedynczy.

Ważnym aspektem przy projektowaniu takich rozwiązań instalacji chłodniczych są również kwestie związane z prawidłowym doborem chłodnic wentylatorowych. Prawidłowy dobór w efekcie końcowym ma zapewnić utrzymanie wymaganych parametrów temperatury i wilgotności.

W zakładach piekarniczych i ciastkarskich szczególnie ważne jest schłodzenie wypieków bez bezpośredniego nadmuchiwania powietrza wprost na wyroby. W bardzo krótkim czasie ciasta w środku muszą zostać schłodzone do temperatury ok. -7°C, natomiast podpieczone wyroby należy schłodzić od +65°C do +10°C w ciągu 3 godzin. W tego typu procesach przy doborach chłodnic wentylatorowych szczególną uwagę musimy zwrócić na wysoką wydajność chłodzenia i prędkość przepływu powietrza. Nie można również zapomnieć o funkcji osuszania w chłodnicy, która zapewni dobry smak i apetyczny wygląd produktów.

Nie można także zapomnieć o sterowaniu takimi układami. Przy doborze automatyki i sterowania musimy rozważyć możliwość zastosowania najbardziej niezawodnego rozwiązania. Na pewno kluczową kwestią będzie prostota obsługi sterownika oraz dostępne jego funkcje.

Na podstawie materiałów technicznych PPH COOL
Opracował Marcin Pałka
Kierownik Produktu

Zdjęcie: Agregaty chłodnicze Cool serii MINI w systemach bezpośredniego chłodzenia w zakładach Artisanal Tapas w Szczecinie.
Źródło i fot.: PPH COOL