Dotacje na robotyzację i cyfryzację dla dużych zakładów spożywczych Artykuły firmy Kontakt do firmy

23.03.2023

Już wiosną br. duże zakłady spożywcze będą mogły ubiegać się o pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje związane z robotyzacją i cyfryzacją. Do rozdania będzie ponad miliard PLN. Środki będą rozdysponowywane w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Warunki udziału w konkursie

Z Programu A2.1.1. Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach będą mogły skorzystać wyłącznie duże przedsiębiorstwa – tj. takie, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników. Program będzie dostępny dla przedsiębiorców z całej Polski, z wyłączeniem inwestycji w m. Warszawa i regionie stołecznym.
Wsparcie przyznawane będzie na duże, kompleksowe przedsięwzięcia o wartości min. 8 mln PLN netto mające na celu wdrażanie całych inteligentnych linii produkcyjnych czy inwestycji przybliżających daną firmę do statusu inteligentnej fabryki (Smart factory). Zasadniczym celem takiego projektu powinna być robotyzacja procesów produkcyjnych oraz cyfryzacja procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzenie naboru będzie Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).

Katalog kosztów możliwych do objęcia wsparciem

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć w szczególności na zakup maszyn i urządzeń oraz systemów wpisujących się w ideę Przemysłu 4.0 – roboty przemysłowe, technologie M2M, IoT, Big Data czy sztuczna inteligencja (AI). W budżecie projektu można także ująć koszty robót budowlanych powiązanych z przedsięwzięciem inwestycyjnym.

Udział procentowy i wartość dotacji

Wsparcie będzie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji. Udział procentowy dofinansowania zależeć będzie od lokalizacji inwestycji i wahać się będzie w przedziale od 25% do 50% kosztów netto – zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027. Minimalna wartość projektu to 8 mln PLN netto, a maksymalna – 140 mln PLN netto.

Jak zwiększyć swoje szanse na dofinansowanie?

Preferowane będą inwestycje przygotowane do realizacji (pozwolenia, zezwolenia),  generujące nowe specjalistyczne miejsca pracy,  zwiększające zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa oraz redukujące negatywny wpływ środowiskowy. Dodatkowe punkty otrzymają także przedsięwzięcia najpełniej wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0 oraz kompleksowej cyfryzacji procesów. 

W celu rzetelnego przygotowania pakietu aplikacyjnego przedsiębiorcy zainteresowani konkursem powinni zacząć niezbędne prace już teraz. Konieczne będzie m.in. przygotowanie biznesplanu projektu oraz zebranie ofert od potencjalnych dostawców na wszystkie planowane koszty inwestycyjne. Start naboru planowany jest na kwiecień-maj br.

Pozyskaj dofinansowanie na robotyzację ze wsparciem ECDF Dotacje

ECDF Dotacje to zespół doświadczonych ekspertów, który od 2003 r. skutecznie pozyskuje i rozlicza dotacje na terenie całej Polski. Prowadząc naszych Klientów krok po kroku przez cały proces ubiegania się o dofinansowanie pozyskaliśmy już ponad 1 800 dotacji na kwotę przekraczającą 3 miliardy PLN. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.

Źródło i fot.: ECDF Dotacje