Chillery propanowe – sprawdzona propozycja dla przemysłu
Czy wiecie Państwo, że przez ostatnie 10 lat w fabryce Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego COOL wyprodukowano ponad 2 300 sztuk różnej wielkości agregatów wody lodowej tzw chillerów o łącznej wydajności chłodniczej wynoszącej 240 000 kW oraz kilka tysięcy agregatów skraplających i zespołów sprężarkowych. Ponad 10 lat temu w firmie zaprojektowano pierwsze chillery z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 -propanem i dziś COOL jest liderem w produkcji i sprzedaży chillerów propanowych w Polsce.
Propan to dziś czynnik chłodniczy, który staje się jednym z podstawowych gazów stosowanych w technice chłodniczej dlatego poniżej przypominamy dlaczego rośnie jego znaczenie.
Zalety stosowania urządzeń z R290:
- R290 posiada bardzo niski współczynnik GWP=3 co sprawia, że w przypadku wycieku ma niemal zerowy negatywny wpływ na środowisko i użytkownik nie ponosi opłat emisyjnych;
- brak konieczności rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wypełniania obowiązków wynikających z tzw. ustawy F-gazowej ( dawnej 517/2014 po aktualizacji w tym roku opatrzonej sygnaturą 2024/573) m.in. brak obowiązku wykonywania okresowych prób szczelności.
Uwaga praktyczna: zaktualizowane rozporządzenie f-gazowe zawiera zapisy o zaostrzeniu penalizacji podmiotów za wykroczenia względem rozporządzenia. Lista przewinień jakie można popełnić przez zwykłe niedopatrzenie jest naprawdę długa i ujęta w taryfikatorze kar finansowych. Przedsiębiorcy i ich pracownicy w przypadku nabycia i użytkowania maszyny chłodniczej z czynnikiem chłodniczym będącym substancją kontrolowaną muszą wykazać się dyscypliną proceduralną, dotrzymanie której absorbuje spory nakład czasowy zasobów ludzkich. Zastosowanie czynnika chłodniczego w postaci propanu w urządzeniu chłodniczym uwalnia użytkownika od naprawdę wymagających konsekwencji ( i generujących koszty ) szeregu obowiązkowych czynności składających się na komplet dokumentów wymaganych przy okazji kontroli Inspektoratu Ochrony Środowiska.
- czynnik R290 należy do długoterminowych rozwiązań nieobjętych kolejnymi zaostrzeniami wynikających z rozporządzenia f-gazowego;
- niska cena czynnika.
Przypominamy jeszcze warunki , jakie należy spełnić przy zainstalowaniu urządzenia chłodniczego zawierającego propan będącym gazem palnym w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji:
- Według normy PN EN 378-1 fabryka produkcji żywności spełnia kryteria obiektu z klasą dostępu ,,C” , tzn dostęp do urządzeń obiektu mają jedynie osoby uprawnione. Oznacza to, że nie ma limitów napełnienia urządzenia chłodniczego propanem i można stosować urządzenia dużych mocy.
- Urządzenie (np. agregat wody lodowej – chiller) należy zamontować na zewnątrz budynku zainstalowanie urządzenia na zewnątrz budynku z dala od studzienek kanalizacyjnych i technicznych oraz czerpni wentylacyjnych;
- Zawór bezpieczeństwa obiegu hydraulicznego i główny odpowietrznik muszą być zainstalowane na wychodzącym z urządzenia rurociągu na zewnątrz budynku;
- Zadbanie o widoczność oznaczeń fabrycznych na urządzeniu informujących o zawartości czynnika palnego
- Nie zbliżanie się do urządzenia z otwartym ogniem;
- Zapoznanie się z instrukcją użytkowania;
- Zlecanie serwisu tylko osobom/firmom z właściwymi kwalifikacjami.
Źródło i fot.: COOL