CGL UV-C czyli kompaktowa lampa bakteriobójcza do dezynfekcji w przemyśle spożywczym Artykuły firmy Kontakt do firmy

24.04.2023

Dezynfekcja to wyjątkowo istotny czynnik, który stanowi o sukcesie w zakładach produkujących żywność. Stosując urządzenia wykorzystujące światło ultrafioletowe znacznie podnosi się poziom czystości mikrobiologicznej na produkcji. Naświetlaniu UV-C można poddawać:

  • hale produkcyjne, szatnie i śluzy pracownicze,
  • linie produkcyjne, zwłaszcza taśmy i podajniki, 
  • opakowania, narzędzia, pojemniki, 
  • a nawet sam produkt!

Już kilkadziesiąt lat temu udowodniono, że wszystkie mikroorganizmy poddają się biobójczemu efektowi światła UV-C (germicidal effect) i w efekcie naświetlania bezpowrotnie giną. Jako producent Zespołów Bakteriobójczych i Paneli UV-C zdajemy sobie sprawę, że oświetlenie całej hali w naprawdę dużych zakładach może być wyzwaniem i tylko nieliczni producenci się tego podejmują. Dlatego w praktyce naświetla się najbardziej newralgiczne punkty na produkcji. W przypadku bliskiego kontaktu z żywnością, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności, konieczne jest stosowanie źródeł światła typu CGL. Jest to autorskie rozwiązanie firmy Ultra-Viol ze Zgierza, polskiego producenta lamp bakteriobójczych i wirusobójczych dla przemysłu spożywczego.

Zalety lamp UV typu CGL to m.in. ich wytrzymałość na wilgoć, szczelna osłona oraz zabezpieczenie folią antyrozbryzgową. Dobór ilości i mocy takich źródeł światła, a także ich rozmieszczenie w ciągu produkcyjnym leży po stronie Ultra-Viol. Warto zapoznać się z badaniami nad wpływem ultrafioletu na poprawę jakości produktów spożywczych, w tym głównie mięsa. W branży mięsnej prawdziwą zmorą jest listeria, branża mleczarska zmaga się natomiast z salmonellą. Trudno się temu dziwić, ponieważ zazwyczaj sam produkt, który przyjeżdża do zakładu, jest zakażony. Często przyczyną problemów mikrobiologicznych są także zakażenia z powietrza lub pochodzące od ludzi pracujących w zakładzie (tzw. zakażenia wtórne). Zastosowanie technologii UV-C do sterylizacji powierzchni (i często również powietrza) pomaga w znacznym stopniu podnieść poziom czystości mikrobiologicznej. Dzięki stosowaniu UV-C w pewnych obszarach produkcji można wyeliminować do 100% mikrobów. Odbiorca ma gwarancję niezawodnej instalacji, która zadba o higienę oraz bezpieczeństwo produkcji. Dezynfekcja promieniowaniem UV-C w trakcie produkcji żywności pomaga także wydłużyć termin przydatności do spożycia produktów.

Więcej informacji o zastosowaniu dezynfekcji UV-C na produkcji spożywczej można uzyskać bezpośrednio u producenta: Ultra-Viol sp.j. Pietras, Purgał, Wójcik pod adresem biuro@ultraviol.pl lub telefonicznie pod numerami: 609 010 717, 601 947 667, 605 362 042

Zdjęcie: Zespół Bakteriobójczy wyposażony w promienniki UV-C typu CGL.
Źródło i fot.: Ultra-Viol