Akademia robotyzacji Wikpol 2022 Artykuły firmy Kontakt do firmy

02.12.2022

Alternatywna nazwa, jaką moglibyśmy nadać naszej cyklicznej imprezie to Robotyzacja w Praktyce. Wynika to z przyjętych założeń – naszą ideą jest przekazanie uczestnikom kompendium wiedzy na temat optymalnego wdrożenia robotyzacji w zakładzie produkcyjnym. Opinie osób, które wzięły udział we wcześniejszych edycjach wskazują, że udaje nam się ten cel z powodzeniem osiągać.  

Cele Akademii

Trzydziestoletnia aktywność w obszarze automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w wielu różnych branżach pozwoliła nam zebrać doświadczenia, którymi możemy teraz podzielić się z firmami wkraczającymi na ścieżkę modernizacji. Taka wymiana wiedzy służy obu stronom. Zakład może odpowiednio przygotować się do inwestycji i tym samym uniknąć kosztownych błędów nie tylko w fazie samej realizacji, ale także podczas późniejszej eksploatacji linii czy też jej dalszej rozbudowy. Z kolei dla nas – jako integratora – współpraca ze świadomym, dobrze zorientowanym w temacie inwestorem oznacza skrócenie etapu projektowego, który jest kluczowy w tego typu przedsięwzięciach.

Tematyka

Podobnie jak w poprzednich latach skupiliśmy się na warunkach realizacji inwestycji: ekonomicznych, technicznych i kadrowych, których spełnienie gwarantuje skuteczne wdrożenie robotyzacji. Pokazaliśmy również możliwości, jakie niesie za sobą zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych oraz informatycznych. Fakt, że korzystamy z bardzo nowoczesnych, czasem wręcz innowacyjnych, narzędzi, sprawia, że możemy zaoferować klientowi projekt zarówno w pełni dostosowany do jego rzeczywistych potrzeb, jak i wszechstronnie zweryfikowany. Dużo uwagi poświęciliśmy także tematom utrzymania ruchu i opieki serwisowej. Te obszary zagadnień są dla nas niezwykle ważne i w ich ramach mamy do zaproponowania naszym odbiorcom sporo ciekawych rozwiązań.  

Eksperci

W celu wzmocnienia praktycznego aspektu Akademii Robotyzacji rokrocznie organizujemy panel wymiany doświadczeń, podczas którego na wszelkie pytania uczestników odpowiadają eksperci – przedstawiciele zakładów produkcyjnych, które mają za sobą skuteczne wdrożenia naszych linii oraz użytkują te systemy w odpowiednio długim czasie. Staramy się przy tym, by zaproszeni eksperci reprezentowali różne punkty widzenia, specjalizacje i branże, tak by uczestnicy Akademii otrzymali jak najpełniejszy obraz przyszłej inwestycji oraz związanych z nią wyzwań.              

Partnerzy

Partnerzy Akademii Robotyzacji to czołowi producenci działający w branżach związanych z automatyką i robotyką. Są to jednocześnie firmy, z którymi na stałe współpracujemy przy naszych realizacjach. Ich obecność podczas Akademii jest okazją do zapoznania uczestników z nowościami technicznymi coraz powszechniej wchodzącymi do praktyki przemysłowej. Znajomość tego typu zagadnień często okazuje się pomocna w planowaniu inwestycji.  

W tym roku Partnerami Akademii Robotyzacji były firmy: FANUC, Festo, Siemens, Turck i Schunk.

Program

Część teoretyczna

W części teoretycznej Akademii omówiliśmy poszczególne etapy inwestycji związanej z robotyzacją z perspektywy przyszłego użytkownika. Skoncentrowaliśmy się przy tym na kluczowych, praktycznych, zagadnieniach, które decydują o powodzeniu przedsięwzięcia – czyli na bezproblemowej eksploatacji zrobotyzowanej linii w długim okresie oraz idących za tym wymiernych efektach ekonomicznych.

Z kolei Partnerzy zaprezentowali swoje najnowsze produkty zapewniające użytkownikom (zakładom produkcyjnym) uzyskanie szeregu korzyści, takich jak energooszczędność, optymalne wykorzystanie zasobów, niska awaryjność urządzeń itp. 

Oto tematyka prezentacji:

  • WIKPOL Efektywne podejście do planowania, wykonania i eksploatacji linii zrobotyzowanej. 
  • FANUC Robot przemysłowy jako narzędzie rozwoju biznesu. Czy możliwe jest precyzyjne obliczenie zwrotu z inwestycji w robotyzację?
  • FESTO Efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza w zakładach produkcyjnych.
  • SIEMENS Optymalizacja procesu projektowania i wirtualne uruchomienie maszyny.
  • TURCK Condition monitoring — monitorowanie klimatu w szafach sterowniczych, zużycia energii i mechaniki urządzeń. RFID — oszczędności w procesie transportu produktu.

Część pokazowa

Goście obecni na Akademii mieli okazję obejrzeć urządzenia – a nawet część linii produkcyjnej – obrazujące dostępne na rynku rozwiązania. Mogli również szczegółowo przedyskutować ze specjalistami interesujące ich tematy. I tak:

Wikpol zademonstrował:

  • zrobotyzowaną linię paletyzacji zgrzewek z napojami
  • autonomiczne platformy transportowe (AGV) Wikar, których jest producentem
  • przykłady zrobotyzowanych linii paletyzacji i pakowania zbiorczego, prezentowane w rzeczywistości wirtualnej

FANUC zaprezentował robota współpracującego z rodziny CRX, wyposażonego w chwytak podciśnieniowy przystosowany do przenoszenia elementów w operacjach handlingu i paletyzacji.

Firma Festo przedstawiła moduł efektywności energetycznej MS6 – E2M oraz urządzenia służące do pomiaru nieszczelności sprężonego powietrza na obiektach.

Siemens zademonstrował zestaw złożony ze:

  • sterownika SIMATIC CPU1516F w wykonaniu FailSafe oraz panelu mobilnego SIMATIC HMI KTP700F (który można podłączać w różnych miejscach na maszynie) z przyciskiem E-stop Safety
  • sterownika klasy PAC, SIMATIC ET 200SP Open Controller, który łączy w sobie zasoby sterownika PLC (CPU1515SP PCF) i komputera PC (Windows 10 IOT Enterprise)

oraz aparaturę łączeniową SIRIUS:

  • kolumny sygnalizacyjne 8WD46 (9 lub 15 swobodnie konfigurowalnych modułów świetlnych)
  • wyłączniki pozycyjne RFID w wersji z ryglowaniem 3SE64, pozwalające na osiągnięcie poziomu PL e / SIL 3
  • przekaźniki bezpieczeństwa serii 3SK1, programowalne przekaźniki serii 3SK2, wyłączniki 3RV2, styczniki 3RT2  

Schunk zademonstrował wybrane chwytaki pneumatyczne i elektryczne przeznaczone dla robotów przemysłowych

Turck zaprezentował urządzenia niezbędne w predykcyjnym utrzymaniu ruchu:

  • moduły pomiaru parametrów: wilgotności, temperatury, pozycji drzwi wewnątrz szaf sterowniczych serii CCM
  • czujnik wibracji i temperatury serii QMT42VT1, który jako jeden z niewielu dostępnych na rynku dokonuje obliczeń dla tak dużej liczby parametrów, m.in.: wartości skutecznej prędkości i przyśpieszenia, kurtozy, wartości szczytowej czy współczynnika szczytu.

Turck zapoznał także gości z technologią RFID, która  przyczynia się do zwiększenia wydajności, sprawnego zarządzania magazynami, eliminowania błędów w dostawach czy kontroli majątku produkcyjnego.

Specjalną atrakcją pokazów był masz barman, czyli robot serwujący z właściwą sobie gracją piwo.

Zwiedzanie linii paletyzacji

Drugiego dnia Akademii uczestnicy mieli możliwość obejrzeć rozbudowaną linię paletyzacji, zainstalowaną w dużym zakładzie produkcyjnym z branży chemicznej. Linia obejmuje pięć zrobotyzowanych stanowisk paletyzacji, z których jedno jest wyposażone dodatkowo w robota kompletującego warstwy. System charakteryzuje się znaczną elastycznością – każdy robot może paletyzować produkty o dużej rozpiętości kształtów i formatów: od 0,25 ml do 30 l, pojedynczo lub w postaci opakowań zbiorczych. Przezbrajanie układu do konkretnego formatu odbywa się  automatycznie. Linia została zaprojektowana, wykonana i wdrożona przez Wikpol.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim Państwu za udział w Akademii Robotyzacji 2022 oraz za możliwość wspólnej wymiany doświadczeń. Zapraszamy na kolejną Akademię w przyszłym roku.

Źródło i fot.: Wikpol