5 powodów, aby przekształcić swoje jednorazowe palety drewniane w trwałe, wysokowydajne tworzywo sztuczne Artykuły firmy Kontakt do firmy

06.05.2022

Zrównoważony rozwoj, przejrzystość oraz wydajność jeszcze nigdy nie były tak ważne w procesie łańcucha dostaw- tym samym nadaża się idealny moment, aby skupic się na zaletach opakowań zwrotnych z tworzyw sztucznych.

Wyraźnie kładzie się nacisk na zarządzanie łańcuchem dostaw, w szczególności zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, spełnienie nowych standardów zrównoważonego rozwoju, optymalizację przestrzeni, poprawę wydajności i szybkości oraz stworzenie lepiej połączonego i bardziej inteligentnego łańcucha dostaw. Ponieważ znajdują się one na szczycie każdej listy życzeń w łańcuchu dostaw, jasne jest, że przejście z opakowań z drewna na opakowania z tworzyw sztucznych jest na porządku dziennym dla marek każdej wielkości.

W przeszłości najczęściej używanym materiałem na palety do przechowywania było drewno. W ciągu 25 lat znacznie wzrosła popularność palet plastikowych dzięki ich możliwości ponownego zastosowania, trwałości oraz 100% możliwości recyklingu.

Oto 5 głównych powodów, dla których warto przejść z drewnianych palet na plastikowe rozwiązania

  • Zmniejszenie ilości odpadów - Większość palet drewnianych jest jednorazowego użytku, co może powodować rosnący strumień odpadów, raz użytych, potem wyrzuconych. Recykling jest opcją, ale magazyny mają tendencję do pomijania tego. Zamiast tego, wytrzymały plastik może nie tylko przedłużyć żywotność sprzętu, ale także jest prostszy i szybszy w recyklingu.
     
  • Wydajność - Większość palet drewnianych jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Nawet jeśli są uzyte ponownie z czasem ulegają degradacji, co powoduje, że ich ładowność maleje przy regularnym użytkowaniu. Ogólna funkcjonalność palety jest zmniejszona i ma wpływ na jej wydajność. Plastikowe palety wielokrotnego użytku są zaprojektowane tak, aby spełniały swoje zadanie przez cały okres ich użytkowania i produkowane sa w sposób, aby wytrzymać próbę czasu. Nawet w najtrudniejszych warunkach operacyjnych będą utrzymywać stałą nośność i wydajność.
     
  • Możliwość naprawy i wszechstronność - Powszechnym błędnym przekonaniem o rozwiązaniach z tworzyw sztucznych jest to, że ze względu na złożoność materiału nie można ich naprawić. Jednak od czasu wprowadzenia BaYoPal® w 2019 r. oferta Schoeller Allibert obejmuje naprawialną paletę z tworzywa sztucznego. Plastik ma również zalety operacyjne, których nie istnieją w przypadku palet drewnianych. Niektóre produkty takie jak Retenpal 2.0 zostały zaprojektowane z uwzględnieniem kluczowej funkcjonalności oszczędzającej miejsce. Zazwyczaj palety drewniane można układać tylko w stosy.
     
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim - W szybko zmieniającym się środowisku produkcyjnym bezpieczeństwo pracowników i operatorów jest najważniejsze. Drewniane palety mogą kryć drzazgi, grzyby, bakterie, a nawet zardzewiałe gwoździe, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników. Plastikowe palety wielokrotnego użytku nie mają tych problemów i są również znacznie bezpieczniejsze do układania w stos. Dzięki jednolitym kształtom palet, załadunek towarów można łatwo i skutecznie zoptymalizować. Ponadto sterylizacja palet drewnianych jest niezwykle trudna, podczas gdy proces ten w przypadku palet plastikowych jest ławty.
     
  • Dłuższa żywotność - Jedną z największych różnic zauważamy w ich żywotności – drewniane palety mają ograniczoną żywotność, podczas gdy plastikowe alternatywy mogą być dostarczane przez znacznie dłuższy czas. Ogólnie rzecz biorąc, żywotność palet drewnianych wynosi około 10 tras do i od klienta zanim zacznie się kruszyć lub rozpadać. W przeciwieństwie do nich, plastikowe palety wykonują średnio 250 tego rodzaju cykli, zanim mogą zacząć podlegać wymianie.

Wniosek
Każda firma zna wartość optymalizacji łańcucha dostaw oraz rolę opakowań transportowych. Rozważając wszystkie opcje, istnieje niezwykle mocna argumentacja za przejściem z palet drewnianych na wysokowydajne alternatywy z tworzyw sztucznych.

Atuty wynikające ze stosowania plastikowych palet są oczywiste, a fakt wdrażania tych zastosowań przez wiele firm świadczy o długoterminowych zmianach w zakresie zrównoważonego rozwoju w swoim programie paletowym. Opakowania z tworzyw sztucznych mają wyższą początkową cenę, ale można to łatwo zrównoważyć dłuższymi cyklami życia, zmniejszonym ryzykiem obrażeń i zanieczyszczenia oraz charakterem ich odzyskiwania po zakończeniu eksploatacji.

Dodatkowym argumentu jest, że dzięki firmie Schoeller Alliber plastikowe palety można wynajmować, a nie kupować, co czyni je wszechstronną opcją dla operacji łańcucha dostaw.

Oferta palet plastikowych firmy Schoeller Allibert obejmuje:

  • BaYoPal®  - paleta z wymienialnymi częściami
  • Paleta H1 - w pełni zgodna z GS1
  • Maestro® - mocna, higieniczna i bezpieczna


Źródło i fot.: Schoeller Alliber