Burger wegetariański, na soi oraz grochu z preparatem Eurogel od Eurogum Polska Artykuły firmy Kontakt do firmy

28.02.2023

Burgery wegetariańskie są coraz bardziej popularne i częściej dostępne w sklepach spożywczych, sieciowych oraz w innych punktach sprzedaży.  Czynniki zdrowotne jaki i ekologiczne od już od kilku lat wpływają na rosnący trend ograniczenia spożycia mięsa.

Co za tym idzie, możemy zauważyć coraz większą liczbę punktów z wegańskimi produktami m.in. nowo otwarte restauracje w większych miastach.  W konsekwencji obserwujemy rozwój sekcji HoReCa, którego oferta jest coraz większa. Można śmiało stwierdzić, że częściej zauważa się sprzedaż tego typu produktów w sklepach wielopowierzchniowych, gdzie spotykamy półki lub nawet sektory z produktami wegetariańskimi, często łączonymi ze zdrową żywnością.

Śledzimy trendy rynkowe, dlatego nasz dział R&D z siedzibą w Danii, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, dysponuje rozwiązaniami dla naszych klientów w oparciu o surowce karagenowe i alginianowe dla produktów wegetariańskich.

Nasz nowy produkt o nazwie Eurogel ® XE 5753, jest preparatem opracowanym na bazie metylocelulozy oraz karagenu. Są to składniki pochodzenia roślinnego, w preparacie występujące w postaci proszkowej, które mają za zadanie spajające i teksturotwórcze w burgerze wegetariańskim.

Przykładowa receptura, którą łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb klienta:

Składniki     %
Teksturat sojowy , Ø 6 ÷ 8 mm 12
Białko grochowe 9
EUROGEL ® XE 5753 4
Suszona cebula 1
Sól 1
Przyprawy 1
Kolor- ekstrakt słodowy 0,4
Woda 56,6
Olej rzepakowy  15
Razem 100


 
 

 

 

 

 

 

 

 

Procedura wykonania, przy użyciu: miksera / miesiarki / kutra

  1. Przygotować premiks suchych składników, łącznie z EUROGEL ® XE 5753, dobrze razem wymieszać.
  2. Do wcześniej przygotowanego premiksu suchych składników dodać odważoną ilość wody.
  3. Mieszać na wolnych obrotach przez 2 minuty.
  4. Dodać odważoną ilość oleju rzepakowego i mieszać przez 2 minuty.
  5. Farsz wyjąć z urządzenia mieszającego, poddawać formowaniu w kształcie burgerów o wadze 100g.
  6. Uformowane burgery schłodzić lub zamrozić.
  7. Burgery poddawać smażeniu w temp. oleju rzepakowego: 170 ÷ 180ᵒC przez 2 ÷ 3 minuty, każda strona.
  8. Gotowe burgery poddawać w formie klasycznej z bułką pszenna oraz dodatkami, według uznania.

 
Podsumowując nasze rozwiązanie, dla burgerów wegetariańskich z preparat EUROGEL ® XE 5753,  wpływa spajająco na strukturę burgera. Metyloceluloza oraz karagen są składnikami często stosowanymi w przemyśle spożywczym, a ich odpowiednie dozowanie i właściwości które posiadają,  umożliwia nadanie wyrobom  odpowiedniego wyglądu oraz konsystencji półproduktom oraz wyrobom gotowym. Tego typu rozwiązania często stosuje się w procesie restrukturyzowania oraz formowania wyrobów spożywczych z wykorzystaniem surowca bazowego. W opisanej powyżej recepturze zastosowano teksturat sojowy oraz białko grochowe, które stanowią bazę dla wyrobów wegetariańskich.

Przygotowane dla państwa preparat miesza się dobrze na sucho, jako premiks składników oraz uwadnia się łatwo po dodaniu wody i oleju roślinnego. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniej tekstury wyrobom wegetariańskim, które często mają problem strukturotwórczy, tzn. kruchość wyrobów wegetariańskich.  Nasze rozwiązanie umożliwia odpowiednie wiązanie surowców w wyrobach wegetariańskich,  które po uformowaniu  mogą być poddawane procesowi chłodzenia lub zamrożenia, co usprawnia procesy produkcyjne. 

Preparat EUROGEL ® XE 5753, ma pozytywny wpływ na stabilność strukturalną wyrobów wegetariańskich. Podczas ogrzewania wyroby te nie zmieniają znacząco swego kształtu i nie ulegają rozpadowi podczas trwającego procesu obróbki termicznej. Proponowane rozwiązanie polepsza krajalność tego typu wyrobom, z jednoczesnym zachowanie wymagań dla wegetarian. Dzięki temu składniki pochodzenia roślinnego zachowują naturalny aromat i barwę w wyrobach wegetariańskich.

Opracował: mgr inż. Paweł Pełka – Technolog żywności w Eurogum Polska sp. z o.o.
Źródło i fot.: Eurogum